Dünya Teknik Bilgisayar

BİLGİSAYAR VE TAMİR SERVİSİ

Tel: 0850 370 9746 - 0533 6910523

Turkish English

Gaziantep Bilgisayar Servis,Notebook Servis, Tablet Servisi, Güvenlik Sistemleri, Kartuş ve Toner Dolum, Yazıcı Servisi

Anakart Led&LCD Ekran Adaptör Onarımları Bakım Onarım Servis Hizmetleri

...

EN İYİ HİZMET - 7/24 SERVİS İMKANI

Gaziantep Teknik Bilgisayar Güvenlik Yardımı

e-Posta Yazdır PDF
Makale İçeriği
Gaziantep Teknik Bilgisayar Güvenlik Yardımı
Dosyalar Neden Bozulur
İnternet Explorer Hata Veriyor
İnternet Geçmişinizi Temizleyin
M'den N'ye MSN Güvenlii
Antivirüsüz Bilgisayar Güvenliği
Tüm Sayfalar

 


ANTİ-VİRÜS'E BİLE GÜVENMEYİN !

PC güvenliği için kullandığınız anti-virüs programına güveniyor musunuz? Güvenmeseniz daha iyi...

Bilgisayarların ve bilgileringüvenliği günümüzde en önemli konulardan biri haline geldi. Bilgilerinizin peşinde olan suçluların saldırılarına karşı kendinizi korumak için bir anti-virüs programı kullanmak ise günümüzde bir zorunluluk. Fakat çok büyük bir sektöre dönüşen güvenlik konusunda ufak bir sorun ortaya çıktı; anti-virüs programlarınınhepsini geçmek mümkün!

 

MatouSec'in yayınladığı bir araştırmaya göre son derece basit bir yöntemle günümüzdeki gelişmiş bilgisayarları korumakla görevli anti-virüs programlarını kandırmak aslında sanıldığından daha kolay.MatouSec'in yaptığı araştırmada, özellikle çift çekirdekli işlemcilerin yeni saldırı yöntemine daha kolay aldandığı ortaya çıktı. Gönderilen zararlı bir dosya bir çekirdek tarafından incelenirken, diğer çekirdeğin meşgul edilmesi çoğu zaman, anti virüs programlarının virüsleri gözden kaçırmasına neden oluyor.

 

Bunun çoklu işlem yapma yeteneğine sahip işlemciler ile ilgili genel bir sorun olduğunu söyleyen uzmanlar, bu sayede çekirdeklerden birini meşgul ederken, diğeri güvenlik yazılımını çalıştırmadan içeri bir zararlı yazılım sokmak son derece kolay. MatouSec, aralarında en tanınmışların da bulunduğu tam 34 anti-virüs programı ile yaptığı testlerde, tamamını kandırmayı başardı.

 

 


 

 

DOSYALAR NEDEN BOZULUR?

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba değerli blog okurları. Bugün dosyaların neden bozulduğu ve bozulmaması için yapmamız gerekenlerden bahsedecegim kendimce...

Öncelikle "dosyalar neden bozulur ?" sorusuna yanıt arayalım:
Bu bir video dosyasıda olabilir, resim dosyası da, word belgesi de olabilir, uygulama dosyası da... Güzel bir program arşivi yapıyorsunuz. İçinde A'dan Z'ye işe yarar bi sürü program var. Fakat birgün bir programı açıyorsunuz ve hata veriyor. Ya da hiç açılmıyor. Halbuki daha önce çalışıyordu ?
Ya da tatilde birdolu resim çektiniz. Bu sene resimler arasında gezerken bazı resimlerin açılmadığını görüyorsunuz...

Geçmiş olsun. Dosyalarınız bozulmuş.

"Geçmişe bir sünger çekin ve önünüze bakın."

Bildiginiz üzere bu dosyalar hard disk üzerindeki manyetik segmentler üzerinde kayıtlı. Ve siz de sürekli hard diskle ugraşıyorsunuz. oyun yüklüyosunuz. Siliyosunuz. Müzik kopyalıyorsunuz. Filmlerinizi Taşıyorsunuz. vs. vs. vs...
Zamanla harddiskteki dosyalar karmakarışık bir hal alıyor ve dosyalarınız bozulmaya başlıyor. Dosyaların bozulmasının tek nedeni elbette bu karışıklık degil. Bazı virüsler de dosyalarınızı etkiliyor ve kullanılmaz hale getiriyor. Bunun dışında hasarlı ve bozuk harddiskteki verilerde heran tehlikededir.

PEKİ NE YAPACAĞIZ ?
* Hard diskin saglam olup olmadığını hd tune, cristal disk info gibi programlarla tespit edin.
* Belli aralıklarla disk defrag (Disk birleştirme) yapın. İnanın çok faydasını göreceksiniz.
* Antivirüsünüzü sürekli güncel tutun ve ne oldugu belirsiz sitelere girmemeye özen gösterin.
* Flash diskten gelecek tehlikelere karşı pandanın usb vaccine yazılımını kullanın.
* Dosyalarınızı bozulmaya karşı belli aralıklarla yedekleyin. Ya da arşivleyin.

Yukardaki son maddeyi açmak istiyorum. Aslında en önemli madde bence bu... Atıyorum bir klasörde 100 tane program dosyanız var. Eğer bu klasörü winrar yardımıyla ya da nero yardımıyla imajlarsak. (windowsun kendi yedekleme yazılımınıda kullanabilirsiniz.) 100 dosya olacak tek dosya. Bunları da DVD'lere yedekledik mi. En azından harddisk yansa bile verilerimiz güvende.

Sağlıcakla kalın.

 

 


 

 

İNTERNET EXPLORER HATA VERİYOR !


 

Niye ? önce kendine bu soruyu sor. Durup dururken hata verir mi ? vermez tabiki. Sen tutar windows xp ile gelen internet explorer 6 kullanırsan ve hiçbir bakım yapmazsan, sürekli o site senin bu site benim gezersen tabiki hata verir. İnternet explorerin şuanda en son sürümü 8.0 Peki sen hangisini kullanıyorsun ? Ya da internet explorerden başka tarayıcı olduğundan bi habermisin ?

Bildigim tarayıcıları yazayım bari;

internet explorer, mozilla firefox, google chrome, opera, netscape, safari vs... bunların hepsi tarayıcı ismidir. Ve benim önerdiğim ise Mozilla Firefoxtur. Neden firefox; simgesi güzel diye degil tabiki. Hem güvenli, hem hızlı hem de binlerce eklenti ile dilediginiz gibi özelleştirilebiliyor.

Siz hala internet explorer kullanabilirsiniz :) isteyenler de sitemizdeki Download bölümünden firefoxu indirip kullanabilirler.

 


 

 

İNTERNET GEÇMİŞİNİZİ TEMİZLEYİN !

 

Merhaba arkadaslar,

Bunu bazılarımız biliyor ama bilmeyenler de çok. Ama önemli bir konu bence. Konuya şöyle gireyim.

İnternette bir siteye ilk girdiğinizde o site normal şekilde açılır. Ama o siteye ikinci kez girdiğinizde o site ilk girdiğinizden çok daha hızlı bir şekilde açılır. Bunun nedeni sudur:

Bilgisayarınız sizin girdiğiniz sitelerin düzülüş seklini ve sitede her girdiğiniz sayfadaki resimlerin bir kopyasını kendi içinde kaydeder. Bunun nedeni ise, o sitelere bir sonraki girişinizde bilgisayarınızın bunu algılayıp o girdiğiniz yerlerin daha hızlı açılmasını sağlamaktır.

Anlayacağınız, bilgisayardan biraz anlayan birisi, eğer isterse sizin hangi siteleri gezdiğinizi, ne tur şeylerle ilgilendiğinizi anlayabilir.

Ayrica herhangi bir siteye girmek icin site adresinizi yazdığınızda bilgisayar o site adresini de kaydeder. Mesela www.google.com a girdiniz. Daha sonraki bir zamanda www.g yazdığınızda bilgisayar hemen adresi algilayacak ve www.google.com yazisi siz www.g yazdiginiz anda ortaya çıkacaktır. Bu sadece bir örnekti. Bu örnek her site için geçerlidir. Daha önce girdiğiniz siteler, siz tekrar girmek istediğinizde adresin tamamını yazmadan bile adres çubuğunda belirecektir.

Bunları önlemenizin bir yolu var:) Nereleri gezerseniz gezin 3-4 tıklamayla hem gezdiğiniz site adreslerini, hem de girdiğiniz sitenin, internette açtığınız resimlerin bütün internet kayıtlarını kaldırabilirsiniz. İçiniz rahat olsun yani:)

Bilgisayar sizin gezdiğiniz sitelerdeki resimleri ve sitelerin düzülüş seklini windows klasörü içinde bulunan Temporary Internet Files, yani türkçe adıyla geçici internet klasörüne kaydeder.

Bu arada anlatacağım şeyi internete yeni girmeye baslayan en alt seviyedeki insanlar için anlatacağımdan bu anlatış tarzım size komik gelmesin:)

Masaüstündeki Explorer simgesine tıklayın. Masaüstündeki mavi e harfi olan internete girdiğiniz simgeden bahsediyorum.

Bu internet sayfasinda Araçlar dan Internet seçeneklerini tiklayin. Karşınıza bir kutu çıkacak. Bu kutu çıkar çıkmaz kutunun genel kısmını göreceksiniz.

Bu genel kısmında 3 bolum var. Bu bölümleri yazarak açıklamasını yapayım.

a-) Giriş sayfası: Giriş sayfasında gördüğünüz adres kısmına hangi site adresini yazarsanız, her internete girişinizde bilgisayarda ilk olarak o site açılır.Yani oraya yazdığınız internet sitesini açılış sayfası yapmış olursunuz. Ben sürekli gmaile girdiğimden gmailin sitesini oraya yazdım. Özellikle girdiğiniz bir site varsa önce o siteye girin, site acilinca adres kısmındaki adresi kopyala yapıştırla bu giriş sayfası kısmına yapıştırın

b-) Temporary Internet Files (Geçici internet dosyaları) : Bilgisayarınız sizin girdiğiniz sitelerin düzülüş seklini ve sitede her girdiğiniz sayfadaki resimlerin bir kopyasını kendi içinde kaydeder. Bunun nedeni ise, o sitelere bir sonraki girişinizde bilgisayarınızın bunu algılayıp o girdiğiniz yerlerin daha hızlı açılmasını sağlamaktır. İşte bahsettigim girdiğiniz sitelerin düzülüş seklini ve sitede her girdiğiniz sayfadaki resimlerin kaydedildiği kısım burasıdır. Burada dosya sil tıklayın. Bir onay kutusu çıkacak. Tum çevrimdışı icerigi sil kutusunu da işaretleyip tamam deyin. Böylece girdiğiniz sitelerden bilgisayarın kaydettigi resimler ve hareketli video falan tamamı silinir. Yine bu kısımda bulunan tanimlama bilgisi sil deyin ve cikacak onay kutusuna tamam deyin. Böylece girdiğiniz site kayıtları da silinir.

c-)Geçmiş: Az önce demiştik ki bilgisayarınız sizin her girdiğiniz site adresini kaydeder. İste o sitelerin kayıt edildiği kısım burasıdır. Burada geçmişi sil düğmesine tıklayın. Yine bir onay kutusu çıkacak. Silmek istediğinizden emin misiniz diye soracak. Evet deyin. Böylece eski girdiğiniz sitelerinde kayıtları silindi.

Not: Bu yaptığınız işlemlerinin hiç birinin bilgisayarınıza zararı yoktur. İçiniz rahat olsun yani:) Sadece eski Internet kayıtlarını siler. Bu işlemleri yapmanızın bir faydası da bilgisayarınızı geçici Internet dosyalarından kurtararak bilgisayarınızın biraz daha hızlanıp kendine gelmesini sağlar.

NOT: Yukarıda anlattıklarım internet tarayıcısı olarak internet explorer 6 sürümünü kullananlar içindi. İnternet tarayıcısı olarak internet explorer 6 degil de, son surum olan internet explorer 7 sürümünü kullananlar varsa, yine aynı yoldan bu işlemleri yapacaklar. İnternet explorer 7 kullananlar burayi da okuyup dikkate alsınlar. İnternet explorer 7 kullananlar da bu yazımın en başında anlattığım gibi bir internet sayfası açıp araçlardan internet seçeneklerine girecekler. Çıkan kutudan gözatma geçmişi bölümündeki sil düğmesine tıkladığınızda, karşınıza yukarıdaki anlattığım şeylerin olduğu bir silme kutusu çıkacaktır. Burada bulunan Geçici internet dosyaları, tanımlama bilgileri, geçmişi sil, formları sil ve parolaları sil kategorilerinden istediklerinizi silebilirsiniz. Ama tavsiyem hepsini silmenizdir. Bu kutunun en altında bulunan tümünü sil düğmesine tıklarsanız, iki cümle önceki bahsettiğim geçici internet dosyalari, tanımlama bilgileri, geçmişi sil, formları sil ve parolaları sil kategorilerin hepsinin tamamını bir kerede siler ve tek tek silmenize gerek kalmaz. Ayrıca yine bu kutunun en altında bulunan tümünü sil düğmesinin yanında bulunan gözatma geçmişini silme hakkında yazan yazıya tıklarsanız, windows size bu bolum hakkında ayrıntılı bir bilgi sayfası gösterecektir.

NOT: Googleden geçici internet dosyaları yazarak arama yaptığınızda da bu konuyla ilgili bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Ama yukarıda anlattıklarımı yapmanız yeterli olacaktır.

Google de daha önce arama yaptığınız kelimeleri silmek: Bu anlatacaklarım şu an google için geçerli değil. çünkü google sistemini degiştirdi. googlede arama yapmak istediginizde, siz aratacağınız kelimeyi yazdığınız anda otomatik olarak altta en çoık girilen siteleri sıralıyor. ama kısa süre öncesine kadar bu uygulamayı google başlatmamıştı. Ama bu anlatacaklarımı diğer arama motorlarında ve her tür arama yapılan, kullanıcı adı girilen kutucuklarda uygulayabilirsiniz. googleye girin. İlla google şart değil, daha once arama yaptığınız her türlü site ve forum sayfalarının kullanıcı adı kısımları ve her türlü sitede bulunan arama kutuları olabilir. Diyelim ki ali adını daha önce aratmıştınız. Google arama kutusuna a yazınca daha önce a aile arattığınız bütün kelimeler ve de ali ismi altta çıkar. ali ortaya çıktığında (ya da silmeyi düşündüğünüz kelime) fareyi silmek istediğiniz kelimenin üzerine getirin, böylece silmek istediğiniz kelimeyi seçmiş olacaksınız. rengi maviye dönecek. Bu durumdayken deleteye basın, ali (ya da hangi kelimeyi silmek istiyorsanız) silinecektir:)

Eğer google arama kutusunda farenin imleci yanıp sönerken fareyle google arama kutusuna tekrar tıklarsanız, daha önce arama yaptığınız tüm kelimeler altta ortaya çıkacaktır.

 


 

M'den N'ye MSN GÜVENLİĞİ

Başlığın ilginç olduğunun ayrımındayım. Fakat çok önemli bir konu olduğu için ve çok fazla kişiye ulaşması için böyle bir başlık tercih ettim.
Bilgisayar kullanan ve internete bağlanan herkesin istisnasız en az 1 tane msn adresi var. Artık günlük yaşamın bir parçası haline gelmiş durumda. Hatta bazı kişiler üzerinde yapılan testlere göre msn de online olmayınca insanlar kendilerini huzursuz hissediyorlarmış. Kısacası en popüler ve en çok kullanılan mesajlaşma yazılımında da güvenliğe dikkat etmezsek vay halimize. Konunun geri kalanında ise msn adresinizde tam güvenliği nasıl sağlayacağınızı adım adım ve örneklerle anlatacağım. Okumayı sevmeyen arkadaşlar şimdiden sayfayı kapatabilirler. Çünkü yine uzun bir doküman olacak gibi görünüyor. Bunu yazarken hissedebiliyorum :)

Eğer msn güvenliği konusunda bilginiz yoksa size kısaca msn üzerinden korsanların neler yapabileceğini anlatayım.

Msn şifrenizi çalarlar.
Kişi listenizi çalarlar.
Tüm maillerinize ve mailinizdeki önemli şifrelere ulaşabilirler.
Eğer trojanla çalmışlarsa tüm bilgisayarınızı bile ele geçirebilirler.
Adınıza sahte hesaplar alarak suçlar işleyebilirler.
Artık çalan kişinin insiyatifindesiniz yani.

Gelelim alacağımız önlemlere.
1- Şifreniz adınız ya da telefonunuz olmasın arkadaşlar. Çok kolay tahmin edilemesin. Hem zor olsun hem de karışık olsun. Haa ben unuturum derseniz size bir örnekle en önemli maddeyi açıklayayım.
Mesela bir kagıt bir kalem alın elinize. Aşağıdaki bilgileri yazın
Adınız: CESUR
Soyadınız: HERNEYSE
Dogum tarihiniz: 1991
İl: Gaziantep
Telefon: 05xx 3xx 20 32 diyelim. Buraya kendi eklemek istediklerinizi de yazabilirsiniz yani sevdiginizin adı gibi vs. Şimdi ise oluşturdugum şifreye bakın.
Ruhac.87tep@32 >> gelsin kırsınlar bu şifreyi. Aralara nokta gibi işaretlerde koyabilirsiniz tabi.

2- Msnde arkadaşınız dahi olsa dosya ya da link kabul etmeyin. Tıklamayın her şeye sazan gibi atlamayın.
3- Bilgisayarınızda antivirüs bulunsun ve sürekli güncelleyin ve arada bir bilgisayarı taratın.
4- Aynı şekilde anti spyware de bulunsun ve taratın.
5- Bilmediginiz sitelere girmeyin. Bunun msn ile ilgisi ne demeyin. Çok ilgisi var.
6- Sizi engelleyenleri öğrenin diyen sitelere ve proğramlara inanmayın.
7- Msnde parolamı anımsa seçenegini işaretlemeyin.
8- Maillerinizi kontrol ettikten sonra oturumu kapat demeden sayfayı kapatmayın.
9- Zone Alarm gibi bir güvenlik duvarı kullanın.
10- Şifrenizi birilerinin yanında girmeyin.
11- Başlangıç proğramlarını kontrol altında tutun.
12- 2 haftada bir bilgisayarınızı ccleaner gibi bir yazılımla temizleyin.
13- Gelen maillerde güvenli degil diyorsa açmayın bile.
14- Yine gelen maillerde linkler varsa tıklamayın.
15- İnternet kafelerde msn açarken sanal klavye kullanın.
16- Tanımadıgınız kişileri msn listenize eklemeyin. Ekleseniz dahi ondan dosya filan almayın. Hatta iyice tanıyana kadar webcam bile açmayın.
17- Msn seçeneklerinde ses kliplerini filan devre dışı bırakın.
18- Msn plus ya da discovery dışındaki msn proğramlarından uzak durun ve bunları da orjinal sitesinden indirin.
19- Önemli maillerinizi posta kutunuzda bırakmayın. Kredi kartı, şifre vs...
20- Şifrenizi asla ve asla farklı sitelerde girmeyin. hotmail.com da oldugunuzdan emin olun. Fake(sahte) maillere dikkat edin.

Evet arkadaşlar bunları dört dörtlük yaparsanız msn güvenliğinizi de sağlamış olursunuz. Belki bir çoğunuz bunları biliyorsunuz ya da henüz öğrendiniz. Fakat sadece bilmek yetmiyor. Bunları uygulamak ta çok önemli. Çünkü sırf eglence olsun diye msn çalan lamer (kendini hacker sanan salaklar) var piyasada.
Kalın Sağlıcakla...

 

 


 

ANTİVİRÜSSÜZ BİLGİSAYAR KULLANIMI

 

Öncelikle büyük firmalar ya da işyerleri bu konuyu dikkate almasınlar. Burda yazdığım bilgiler tamamen ev kullanıcılarını ilgilendiriyor. Tabi isteyen yine istediği antivirüsü kullanabilir
Böyle bir şey delilik diyenleri duyar gibiyim. Fakat önyargılarınızı benim üzerimden kaldırın ve anlayarak okumaya başlayın.
10 yılı aşkın süredir aktif bilgisayar kullanıcısıyım ve 5 yıldır da meslegim bilgisayar. O dönemlerden beri hiç son sistem bilgisayarım olmadı. Şuan bile bu yazıları p4 işlemcili bilgisayarımdan yazıyorum. Daha 2 çekirdege bile geçemedik yani. İyi bilgisayarım olmadığı için de doğal olarak bilgisayarım da yavaş çalışıyordu. Bir de antivirüs kurunca mal kaplumbağa moduna geçiyordu. İnternette 1 hafta boyunca denemediğim antivirüs kalmadı o dönemde. Kimi demoydu ücretsiz olanlar da iyi korumuyordu ve kasıyordu sistemi. Tüm bu nedenlerden dolayı Antivirüs kullanmama kararı aldım. Peki bilgisayarımı nasıl koruyacaktım ? Üstelik günde 16 saat aktif ve internete bağlı bir bilgisayar. Üstelik 4 bilgisayar da ağa bağlı...
Yazının geri kalanında asıl konuya geliyoruz. Buraya kadarki kısım işin hakkiyesiydi
Birazdan okuyacağınız şeyler tamamen kendi yaptığım şeyler olup. Kimseyi yapması konusunda zorlamıyorum. Çünkü herkesin netteki ihtiyaçları farklıdır.
Başlıyoruz...
Önce kendime bir liste çıkardım. Ben bilgisayarda ne yapıyorum ?
* haber okuyorum
* teknolojileri takip ediyorum
* msnye giriyorum
* müzik dinliyorum
* resimlere bakıyorum
* proğram indiriyorum
* film izliyorum
* dökümanlara bakıyorum
* dersleri araştırıyorum
* proğram yazıyorum
* bankacılık işlemlerimi yapıyorum
* online alışveriş yapıyorum
* kısacası benim uyku, yemek ve wc dışındaki tüm işlerimi internetten yapıyorum.
Peki bu kadar işin yapıldıgı bir bilgisayar nasıl olur da antivirüssüz kullanılır ?
Açık açık söylüyorum. Ben deliyim. Ama birazdan biraz akıllı oldugumu göreceksiniz...
Öncelikle kendime bir sık kullanılanlar listesi hazırladım. Bu listede yok yok. En çok girdigim ve güvenliğinden emin oldugum siteleri bu listeye ekledim.
sonra internet explorer tarayıcı yerine mozilla firefox tarayıcı kullanarak google preview eklentisini kurdum. ( bu eklenti googlede arama yapınca sitelerin yanlarında ufak önizleme resimleri veriyo)
bu listede haber sitesi, chiponline, inndirme sitesi, gibi her ihtiyacıma göre güvenilir siteler var. astrolojiden tutun da itiraf sitesine kadar var. fıkra sitesi olsun. portal, forum her türden site mevcut bu sık kullanılan listemde. giriş sayfam da google zaten...

proğramlarımı da yine sitelerin orjinal sayfalarından indiriyorum. Driver indirecegim zaman da orjinal firmanın sitesinden indiriyorum. rapid gibi yerlerden kesinlikle proğram indirmiyorum. Bu benim en büyük kuralım.
Gelelim msn konusuna. Kardeşimden bile dosya kabul etmiyorum. Mail yolla diyorum zaten mailde gelirken hotmail tarıyo.
Haa bir de flash disk virüsleri mezusu var. O konuya da kendi çözümümü getirdim ve flash diski takar takmaz bulaşamıyo önce ben virüsü siliyorum varsa sonra açıyorum flash diski.
Aslında antivirüssüz bilgisayar kullanmak o kadar da zor degil. Ben daha kafasına göre hareket eden virüs görmedim. Sonuçta virüsler bilgisayara kullanıcıların onayıyla giriyo. Mesela açılır pencereler var onları engelliyorum. Arada açılan olursa bakmadan kapatıyorum.
ve mecbur kalmadıkça bu sık kullanılanlar listemin dışına çıkmıyorum. Googlede çok fazla arama yapıyorum işte google preview sayesinde sitelerin önizlemesini görüyorum girmeden önce şüphelenirsem tıklamıyorum bile.
Bunların dışında bir de temizlik proğramım var Ccleaner ya da adwanced system care gibi. Heehhh işte bunlardan kullanıyorum aklıma düştükçe çalıştırıp sistemi temizliyorum. Ve başlangıç proğramlarını devre dışı bırakıyorum. Windowsu da 98 stilinde kullanıyorum. Tabi antivirüssüz bilgisayar kullanacaksanız eğer bir diger önemli konu da tecrübenizdir Mesela ben hangi dosyanın zararlı hangisinin zararsız olacagını az çok kestirebilecek düzeye geldim ve o yüzden de korkmuyorum. Bazen dosyanın boyutu, bazen de simgesi bile bunu kestirmem için yetiyor.

1- bilmedigin sitelere girme
2- bilmedigin linklere tıklama
3- msnden dosya kabul etme

Bu 3 altın kuralı uygularsanız bilgisayarınıza virüs girme şansı gerçekten düşecektir.
Bir de bilgisayarınıza yüklediginiz proğramlar vardır. ihtiyacınız olan proğramlar dışında bilmediginiz proğramlar yüklemeyin ve bir proğram yüklerken kutulara dikkat edin. Mesela siz bir media player yüklerken o proğramın içinde bakmadan geçtiginiz işaretli bir kutuyla sadece media player degil virüslü toolbarlar da yüklemiş olabilirsiniz.
Aslında yazacak çok şey var ama daha fazla uzatmak istemiyorum. Zaten anlayan anlamıştır demek istediğimi. Ben size antivirüsünüzü silin demiyorum. Sorumluluk kabul etmiyorum sadece antivirüssüz bilgisayar kullanmayı anlatıyorum. ve 4 yıldır antivirüs kullanmıyorum bilgisayarıma da format bile atmıyorum. Bu konuyu açmadan önce de sistemime nod32 antivirüsün son sürümünü kurup tarattım ve 0 virüs buldu. Sonuç ortada. Benim bilgisayarım kasılmıyor.
Antivirüs kullanmıyorum ve mutluyum.
Çünkü bilgisayarda yaptıgım şeyleri kategorilemiş ve o kategorinin dışına çıkmıyorum. Üstelik herşeyi de yapıyorum. Hatta bazen canım sıkılıyo bilgisayara virüs bulaştırıp antivirüs kullanmadan temizliyorum hem vakit geçiyo hem de aksiyonlu oluyo.

Hepinize kolay gelsin arkadaşlar. Umarım faydalı bir döküman olmuştur.

Son Güncelleme ( Pazartesi, 03 Kasım 2014 16:45 )